Fotogalerija  

   

Pobožnosti  

Svaku večer pola sata prije svete mise moli se krunica.

Susreti FRAMA-e srijedom poslije svete mise

Četvrtkom poslije sv. mise klanjanje pred Presvetim oltarskim sakramentom.

Četvrtkom poslije sv. mise i klanjanja sastaje se molitvena grupa.

Svakog prvog četvrtka u mjesecu, poslije svete mise klanjanje pred Presvetim oltarskim sakramentom u organizaciji naših mladih.

Za vrijeme korizme svakog petka u crkvi St. Josef prije svete mise pobožnost križnog puta u 18.30 sati.

Pobožnost 13 utoraka na čast svetog Ante 13 tjedana prije blagdana u Misiji.

   

Pred nama  

18. 05. 2019. - Krizma

25. 05. 2019. - Prva pričest

20. 06. 2019. - Tijelovo

02. 05. 2020. - Prva pričest

09. 05. 2020. - Susret Hrvatske katoličke mladeži

16. 05. 2020. - Krizma

   

"PODIJELI ŽIVOT - SUSRETNI BOGA"

Godina Sv. Martina u zemlji Sv. Martina
Pastirsko pismo
župnim zajednicama biskupije Rottenburg-Stuttgart
za korizmeni post 2016. godine 

Drage sestre i braćo biskupije Rottenburg-Stuttgart! Biskupija Rottenburg-Stuttgart obilježava ove godine 1700. rođendan Svetog Martina Tourskog. Stoga Pastirsko pismo o razdoblju pokore posvećujem ove godine Svetom Martinu. U 2016. slavimo i spominjemo se zaštitnika naše župe. Pod geslom „Podijeli život – susretni Boga: Martinova godina u Martinovoj zemlji“ na mnogim ćemo se mjestima prisjećati Svetog Martina. Na poseban ćemo si način dozvati u sjećanje iz kojeg je duha crpio snagu, živio i djelovao. Kao biskupija posvećena Sv. Martinu tražimo u njemu poticaj. Želimo da i nas prožme njegova predana ljubav.

I. Slika Svetog Martina koja nam je svima poznata, u prvom je redu slika podijeljenog plašta. Svake se godine 11. studenog, na obljetnicu sveca, u našim crkvenim župama uprizoruje taj događaj. Sveti Martin podijelio je svoj plašt s prosjakom. Približavajući se na taj način promrzlom prosjaku, približio se – najprije vjerojatno potpuno nesvjesno – samom Isusu Kristu. U potrebitom liku prosjaka koji budi naše sažaljenje Sveti Martin prepoznao je Krista. I tako Sveti Martin kroz lik prosjaka kojeg je zadesila bijeda susreće naposljetku samog Isusa Krista. Podjela plašta ukazuje nam na to da se Boga ne može spoznati u raskoši i uspjehu. Po cijeloj se Europi vrlo brzo proširio glas o Sv. Martinu kao dobročinitelju koji slijedi Krista. Uskoro ga se štuje i kao sveca. I danas nam Martin svojim primjerom pokazuje kako 4 da ne popuštamo u nastojanjima da pomažemo siromašnima i bijednima. On nam je poticaj da dijelimo što nam je dano i da, živeći po uzoru na Isusa Krista, susretnemo Njega samog, našeg Boga.

II. Sveti je Martin važan svjedok milosrdne ljubavi koju uvijek iznova susrećemo u Isusovim riječima, prispodobama i djelima. Dijeleći plašt na dva dijela, Martin spoznaje: svakom je čovjeku poklonjeno jednako dostojanstvo – neovisno o njegovom podrijetlu, sredini u kojoj živi i individualnim razlikama. Time postaje jasno da svaki čovjek kao stvorenje Božje ima jednako dostojanstvo: Bogom dano ljudsko dostojanstvo koje nas sve povezuje. Martin je živio i djelovao na ljudski način djela  koja sam Isus navodi u 25. Poglavlju Evanđelja po Mateju (Mt 25,31-40): gladne nahraniti, žedne napojiti, gole odjenuti, strance i beskućnike primiti, bolesne njegovati, zatvorenike posjetiti, a mrtve dostojno pokopati – pokazati se milosrdnim prema onima koji žive u nevolji i bijedi. Sva ta djela milosrđa dio su puta ljudske solidarnosti. Svoj posebni karakter dobivaju kroz glavnu misao koju sam Isus dodaje djelima milosrđa: „Meni ste učinili!“ (Mt 25,40). Sam se Isus, naime, poistovjetio i patio s onima koji gladuju, žeđaju, žive u siromaštvu i bez krova nad glavom, bolesnima 5 i promrzlima – iznutra i izvana. Duh Svetog Martina živi u socijalnim trgovinama jednako kao i kroz socijalne projekte; donacije odjeće i u centrima za poklanjanje odjeće; u našim bolnicama, domovima za stare i nemoćne, ustanovama za njegu umirućih i ambulantnim službama, u domovima za beskućnike jednako kao i u utočištima za izbjeglice. Posvuda u našoj biskupiji mogu se pronaći mjesta i ustanove milosrđa.

III. Papa Franjo proglasio je 2016. godinu Svetom godinom milosrđa. „Božje milosrđe nije apstraktna zamisao (…). – Ono je živo srce Evanđelja“, piše papa Franjo u svojem pismu posvećenom iznimnom jubileju milosrđa: „Božje je milosrđe konkretna stvarnost, kojom On očituje svoju ljubav poput ljubavi oca ili majke koji iz dubine svojeg srca vole svoje dijete“, nastavlja Franjo. U konkatedrali Sv. Eberharda u Stuttgartu i u 35 drugih crkava i samostana diljem naše biskupije vrata milosrđu od Došašća širom su otvorena. Otvorena vrata znak su svima nama: ovdje ljudi, vjernici mogu pronaći utjehu i pouzdanje. Znaju da će ih ovdje milosrdan Otac prihvatiti kao voljene kćeri i voljene sinove (usp. Lk 15,11-32) Ovdje mogu osjetiti da je Bog milostiv Bog koji oprašta. Crkva uvijek iznova na poklon dobiva ljude koji svojim životom i djelom svjedoče Božje milosrđe. Dovoljno je zastati na trenutak kako bi shvatili da su takvi ljudi postali milosrdni prema bližnjem upravo iz tog razloga što je i njih 6 same prožela beskrajna ljubav Božja, što su zaogrnuti Božjim milosrđem. Jedan od njih je i zaštitnik naše biskupije, Sveti Martin. Stoga je prikladno što Sveta godina milosrđa pada na veliki jubilej zaštitnika naše biskupije.

IV. Iz Martinovog nam je životnog puta poznato da je rođen 316./317. u gradu Szombathely, koji se nalazi u današnjoj Mađarskoj. Pokopan je u Toursu u Francuskoj. Svojim podrijetlom, ali i svojim djelovanjem kao misionar, osnivač samostana i poslanik mira, Sveti Martin simbol je Europe prožete kršćanskim duhom. Zbog svoje skromnosti koju je živio kao redovnik u askezi djelovao je bez ikakve osobne koristi. Martin svojim cjelokupnim životom već stoljećima utjelovljuje u Europi kulturu kršćanske ljubavi prema bližnjem. Za Europu su upravo kršćanski korijeni velik zalog za budućnost. Danas moramo gorko spoznati da je Europa koja se ne poziva na zajedničke vrijednosti prazan okvir. Ravna li se svaka država samo prema vlastitoj dobrobiti, europska ideja osuđena je na propast. Stoga je već Jacques Delors, koji je u razdoblju od 1985. do 1994. predsjedao Europskom unijom, tražio povratak na temeljne kršćanske vrijednosti, jasno opredjeljenje za slabe, a protiv društva egoizma. 

V. Vijeće Europe uvrstilo je 2005. put Sv. Martina, „Via Sancti Martini“, na popis Europskih kulturnih cesta i time jasno dalo do znanja: Martin je europski svetac; on je za Europu putokaz. Stoga me posebno raduje što Martinov put, koji mjesto ročenja Sv. Martina u Mađarskoj povezuje s njegovom grobnicom u francuskom Toursu, kod brojnih hodočasnika nailazi na sve veći odaziv. Hodočasnički put povezuje i posebna mjesta i ustanove milosrđa prema siromašnima i slabima. U godini obljetnice, tj. u listopadu 2016., zajedno ću s frajburškim nadbiskupom otvoriti europski put Sv. Martina od Szombathelyja prema Toursu, koji je velikim dijelom potaknula i osmislila naša biskupija.

Drage sestre, draga braćo,
2016. je godina Sv. Martina u Martinovoj zemlji. Slavit ćemo na brojnim mjestima na kojima će se održavati raznovrstan i bogat glazbeni program. Dva velika hodočašća predviđena su u Szombathely, mjesto njegovog ročenja, i do grobnice u Toursu. Već vas danas od srca pozivam da zajedno sa mnom hodočastite do mjesta djelovanja Sv. Martina! Radujem se brojnim susretima s vama! Svi koji u crkvenim župama, ustanovama, udrugama, raznim organizacijama i grupama ili osobno kao pojedinci brinu o potrebitima, Čine naličje suvremene, socijalno osjetljive crkve! Crkve koja prepoznaje znakove vremena i djeluje po duhu Evanđelja. Naša mjesna crkva u Rottenburg-Stuttgartu Martinova je zemlja! Ukorijenjeni u vlastitoj i zajedničkoj spoznaji vjere možemo krenuti na put raširenih ruku vjerodostojno živeći i slijedeći Isusa Krista i zaštitnika naše župe, Sv. Martina Tourskog! Tko dijeli život, susrest će Boga! Za to molim Božji blagoslov!

Rottenburg, povodom slavlja
Prikazanja Kristova u hramu,
2. veljače 2016.

Vaš biskup

Dr. Gebhard Fürst

 

   

Naši kontakti  

Ured:
tel. +49 711/6403040/-49
fax: 649 32 78

Stan:
fra Zvonko: 41 47 07 94
fra Radoslav: 41 47 07 95
fax: 41 47 07 96

e-mail: info[&]kkgs.de

   

I ovdje smo  

Osobe čiji profil ne možemo vidjeti ili imaju konspirativna imena, ne primamo u grupu!

   

Društvene aktivnosti  

Ponedjeljkom19.15 - Folklor mladih

Utorkom:  18.00 - Škola tamburice; 19.30 - Probe ženske klape "Filiae Croatiae",  probe muške klape "Stella maris", probe tamburaškog sastava te  (po potrebi) probe dramske grupe: "Putujuća scena"

Srijedom19.30 - Probe  velikoga mješovitog zbora te probe dramske grupe: "Putujuća scena" 

Četvrtkom: 19.30 - Probe zbora mladih

Petkom: 19.30 - Folklor odraslih te druženje mladih (po dogovoru)

Subotom: 11.15 - Probe dječjeg zbora "Anđeli";11.45 - Folklor dječiji; 

Škola sviranja klavira: po individualnom dogovoru

Škola pjevanja: po individualnom dogovoru

Susret umirovljenika: svakim danom od 16 do 20 sati.

   

Čitajmo Bibliju  

   

Liturgija dana  

Današnja čitanja
(kliknite ikonu)

   

Svetac dana  

 
Kliknite na ikonu

   

Generalni konzulat Republike Hrvatske  

   

Generalni konzulat BiH  

   

Posjetitelji  

Danas 98

Jučer 215

Ovaj tjedan 883

Ovaj mjesec 5990

Ukupno 607837

   
© Hrvatske katoličke zajednice Blaženi Alojzije Stepinac i Sveti Martin, Stuttgart Zentrum